Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak to bylo II

8. 10. 2007

- Jak to bylo II (a neb můj druhý kontakt s Krystalem) -

V osmdesátých letech se hrála nová vlna a disko. Kdo měl prachy hrál rock, kdo ne, hrál country a folk. Já patřil do té chudší skupiny. V druhé polovině osmdesátek se začalo blýskat na lepší časy. V hospodě mě oslovil nějaký člověk, že prý slyšel o tom jak hraji basu a abych nechal španělku a zkusil to u nich v kapele. To že nemám svojí basu zatím prý nevadí. A už jsem zase držel bílou Vicomtku. Stejnou značku jako když jsem začínal na učňovce. Dobrý znamení?

Rozpadlá skupina B+B (bratři + bratři) chtěli obnovit kapelu, když zůstalo po jednom bratru v aktivní činnosti. Přivedl jsem sebou Luďka, který vlastnil kytaru a kapela byla kompletní. Po roce zkoušení jsme s Luďkem B+B opustili. Nemělo to žádný efekt a my sháněli bubeníka, nějaký aparát a zkušebnu. Bubeník se jmenoval Pavel, aparatůru jsme koupili od B+B a zkušebnu jsme měli v restauraci U Čatských.

Po půlročním zkoušení jsme měli první zábavu v Třebichovicích na MDŽ. V té době jsme začali dělat i vlastní věci a u povinných přehrávek, kam nás poslal náš zřizovatel (Městské kulturní středisko) jsme toho patřičně využili. Když Jednota vyměnila hospodského, tak my museli hledat novou zkušebnu. Součastně jsme přijímali nové kytaristy, ale žádný nám nevyhovoval. Mezi nimi byl i Milan Daják, který později hrál s Krystalem.

Dali jsme si jméno podle názvu jedné naší písničky „IKAROS“. V té době hrál v Libušíně Krystal již pravidelně na zábavách. Po takových orchestrech jaké se u nás představovali, (Jupa, Kopta, Bóra Kříž, Alfa a podobně) jsme očekávali změnu. Název Krystal nám zněl víc rockově a taky než začali hrát, jsme slyšeli jak si kytarista ladí zvuky a zkouší sóla. V první sérii jsme kytaru neslyšeli a ani v té druhé. Přece to byla změna oproti již zmiňovaným orchestrům, ale na konec bylo jedno jestli je slyšet kytara nebo ne. Hlavně když jsme se dobře bavili. Do konce osmdesátých let jsme s Ikarosem zahráli pár zábav, vystupovali po klubech a na začátku devadesátek to byl mega koncert na podporu OF (občanské fórum). Po té se prohloubily neshody s bubeníkem, který by radši hrál na španělku country, až na konec odešel. Nový bubeník měl být Dušan, ale ten prý minulí týden slíbil, že bude hrát s jinou kapelou. Tak se stalo, že nám Krystal poprvé zkřížil cestu.

- příspěvek: Harry